• Wystawa ”Skarby Ziemi"
     • Wystawa ”Skarby Ziemi"

     • 19 kwietnia 2024 r.  nasza szkoła gościła wystawę przyrodniczą pt: ”Skarby Ziemi”.

      Wystawie towarzyszyła prelekcja, podczas której Pan Stanisław Jantura i jego córka, opowiadali z pasją o pochodzeniu prezentowanych okazów z ich bogatej rodzinnej kolekcji. Uczniowie mieli możliwość obejrzeć niespotykane okazy agatów, krzemienia pasiastego, lapis lazuli, kalcytów, ametystów, malachitu, kwarcu i wiele innych. Wysłuchali opowieści o tym jak klasyfikujemy minerały, poznali prehistoryczne narzędzia wykonane z krzemienia, a także minerały z Kosmosu.

       

    • ORTOMISTRZ 2024
     • ORTOMISTRZ 2024

     • Gminny konkurs ortograficzny.

      Dnia 16 kwietnia 2024 r. w naszej szkole odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny „ORTOMISTRZ 2024” przygotowany przez nauczycielki języka polskiego: p. Anetę Głowacką - Garus, Justynę Kubiak i Edytę Ostrowską.

      Konkurs miał na celu sprawdzenie opanowania zasad ortograficznych i posługiwania się nimi w praktyce, kształtowanie czujności ortograficznej i wyrabiania nawyku poprawnego pisania.

      Do rywalizacji przystąpiło 21 uczniów z trzech szkół gminy Sulmierzyce. Uczestnicy pisali dyktanda, pełne „pułapek” ortograficznych oraz test. W trudnej rywalizacji zwycięzcami zostali ci, którzy wykazali się najlepszą znajomością zasad pisowni i umiejętnością ich zastosowania w praktyce.

      Wyniki konkursu:

      Kategoria klas IV-VI

       

      I miejsce: Marta Bisek SP Sulmierzyce

      II miejsce: Nikola Milczarek SP Sulmierzyce

      III miejsce: Antonina Kozłowska SP Bogumiłowice

       

      Kategoria klas VII-VIII

       

      I miejsce: Zofia Kulbat SP Sulmierzyce

      II miejsce: Wiktoria Lancman SP Dworszowice Pakoszowe

      III miejsce: Julia Trojan SP Sulmierzyce

       

      Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

       

      Konkurs zakończył się wręczeniem nagród laureatom i dyplomów wszystkim uczestnikom.

    • MECZ O MISTRZOSTWO SZKOŁY
     • MECZ O MISTRZOSTWO SZKOŁY

     • Piłka nożna.

      W piątek przed zbliżającymi się w Sulmierzycach zawodami gminnymi w piłce nożnej, uczniowie szkoły podstawowej w Bogumiłowicach rozegrali emocjonujący mecz o Mistrzostwo Szkoły klas IV-VI i VII-VIII. Przedpołudnie tego dnia obfitowało w ciepłą i słoneczną pogodę, idealną do uprawiania sportu. Zarówno w drużynie starszych, jak i młodszych uczniów, widać było 100% zaangażowanie i gotowość do gry na najwyższym poziomie.

      Na trybunach zgromadziła się cała społeczność szkolna, włącznie z uczniami i nauczycielami, aby kibicować naszym zawodnikom. Widowisko było niezwykle porywające, a piękne bramki i ogromne zaangażowanie zawodników nie pozwalały oderwać wzroku od boiska. Niestety, w wyniku nieszczęśliwego upadku w ostatniej minucie meczu, nasza szkolna Sportsmenka Zosia doznała poważnej kontuzji barku.

      Cała społeczność szkolna jest zjednoczona w bólu i wspieraniu Zosi w jej rekonwalescencji. Choć zwycięstwo ostatecznie przypadło drużynie klas VII-VIII, to determinacja i serce zostawione na boisku zawodników z klas IV-VI zasłużyły na ogromny aplauz i wsparcie kibiców. Liczymy na szybki powrót Zosi do zdrowia.

      Drużyna klas IV-VI:

      Zofia Lewandowska, Kacper Borowiecki, Jan Kij, Arkadiusz Kawecki, Jakub Czerwiński, Tomasz Bartosik, Andrzej Wojewoda, Franciszek Westrych, Wiktor Chachurski.

       

    • Wycieczka do Konina.
     • Wycieczka do Konina.

     • Klasy I - V.

      W dniu 9 kwietnia uczniowie klas I – V wraz z wychowawcami wzięli udział w wycieczce do wydawnictwa, drukarni i księgarni „Books”. Dowiedzieliśmy się jak powstaje książka - od pomysłu, poprzez prace wydawnicze, aż po druk w drukarni. Zobaczyliśmy jak pracują maszyny w parku maszynowym drukarni i obserwowaliśmy pracę drukarza i introligatora. Na zajęciach warsztatowych rozmawialiśmy o elementach książki, dowiedzieliśmy się czym są okładki, grzbiet, numer ISBN, karty tytułowe, wstęp, tekst główny, spis treści, blok i składka książki oraz strona redakcyjna. Przyjrzeliśmy się współczesnym formom książek. Stworzyliśmy również własne zakładki i okładki książki. Każdy uczestnik otrzymał na pamiątkę książkę.

      Następnie udaliśmy się do Muzeum Okręgowego w Koninie, w którym obejrzeliśmy wystawę poświęconą odkryciom paleontologicznym. Największą atrakcją okazał się słoń leśny z odkrywki „Jóźwin” KWB Konin. Największy z żyjących trąbowców na terenie Europy. Zwiedziliśmy również skansen, w którym widzieliśmy m. in. wiatrak i chatę chłopską.

      Kolejnym punktem wycieczki były warsztaty paleontologiczne, na których dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o skamieniałościach i samodzielnie przeprowadziliśmy mini wykopaliska paleontologiczne, podczas których nauczyliśmy się, jak rozpoznawać skamieniałości i opracowywać karty okazu.

      Dopisała nam piękna, słoneczna pogoda. Wróciliśmy w dobrych humorach bogatsi o nową wiedzę i doświadczenia.

    • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
     • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

     • 2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

      W naszej szkole dzień ten obchodziliśmy 11 kwietnia.

      Na znak solidarności z osobami z autyzmem nauczyciele i uczniowie byli ubrani na niebiesko.

      Samorząd Uczniowski przygotował prezentację podczas której wyjaśniono, czym jest autyzm oraz jak należy traktować osoby z tym zaburzeniem. Była to okazja do zrozumienia, empatii i propagowania świadomości na temat różnorodności w społeczeństwie.

      Zorganizowano również zajęcia poświęcone tematyce autyzmu. Odbyła się projekcja filmów „Autyzm – poczuj zanim ocenisz”, „Autyzm – wprowadza zmysły w błąd”  i „Autyzm i doznania sensoryczne”, były pogadanki, wspólne kolorowanie i ćwiczenia, dzięki którym dzieci mogły doświadczyć jak odczuwają i odbierają świat osoby z autyzmem.  

      Mamy nadzieję, że nasze działania poszerzą wiedzę i tolerancję naszych uczniów wobec osób dotkniętych autyzmem i innymi zaburzeniami rozwoju.

       

      Samorząd Uczniowski

     • Basen- Informacje dla Rodziców

     • INFORMACJA DLA RODZICÓW

      Zajęcia nauki pływania będą odbywały się na pływalni w Pajęcznie w soboty, wg poniższego harmonogramu:

      • klasy II A SP Sulmierzyce, II B SP Sulmierzyce, III A SP Sulmierzyce, II SP Bogumiłowice – 10:00 (odjazd autobusu 9:20 Sulmierzyce, 9:25 Bogumiłowice, 9:30 Dworszowice Pakoszowe),
      • klasy III B SP Sulmierzyce, III SP Bogumiłowice, IV B SP Sulmierzyce – 11:00 (odjazd autobusu 10:20 Sulmierzyce, 10:25 Bogumiłowice, 10:30 Dworszowice Pakoszowe),
      • klasy IV A SP Sulmierzyce, IV C SP Sulmierzyce, IV SP Bogumiłowice, V A SP Sulmierzyce, V SP Bogumiłowice, VI B SP Sulmierzyce, VI SP Bogumiłowice  – 12:00 (odjazd autobusu 11:20 Sulmierzyce, 11:25 Bogumiłowice, 11:30 Dworszowice Pakoszowe).

       

      Prosimy o dostarczanie i odbieranie dzieci spod przystanku (parking przy SP Sulmierzyce, SP Bogumiłowice i przy kościele w Dworszowicach Pakoszowych)!

      Nieobecność dzieci na basenie proszę zgłaszać przynajmniej do godz. 8:00 w dniu wyjazdu e-mailem: baseny@sulmierzyce.eu lub telefonicznie pod nr (44) 685 25 93 w przeddzień wyjazdu.

      Dzieci proszę wyposażyć w ręcznik i koniecznie klapki.

      Suszarki są dostępne na miejscu (w szatni dla dziewczynek 2 stanowiska, dla chłopców 2).

      W razie potrzeby dostępne są gniazdka do podłączenia suszarek na korytarzu.

      Opiekunowie jak i pracownicy pływalni zostali zobowiązani do sprawdzenia u wszystkich dzieci czy mają wysuszone głowy. Gdyby pojawiał się ten problem proszę zgłaszać na numer telefonu podany wyżej lub na adres e-mail: baseny@sulmierzyce.eu .

       

      WAŻNE – TERMINY ZAJĘĆ:

      Soboty 13.04, 20.04, 27.04, 11.05, 18.05, 25.05, 01.06, 08.06, 15.06 oraz 22.06.2024

      UWAGA: Zmiana grupy możliwa jest jedynie po konsultacji z instruktorem i weryfikacją stopnia zaawansowania umiejętności pływania dziecka.

     • Zaproszenie do korzystania z boiska

     • Zaproszenie

      Serdecznie zapraszamy mieszkańców Bogumiłowic do korzystania z boiska wielofunkcyjnego znajdującego się przy naszej szkole. Ciepła wiosenna aura sprzyja ruchowi na świeżym powietrzu, więc zachęcamy do odwiedzania naszego boiska, na którym można grać w koszykówkę czy piłkę ręczną.

      Jednocześnie przypominamy, że we wtorki i czwartki w godzinach popołudniowych w sali gimnastycznej przy naszej szkole odbywają się zajęcia tenisa stołowego, na które zapraszamy dzieci i dorosłych mieszkańców Bogumiłowic.

      Pamiętajmy, że ruch to zdrowie, a w zdrowym ciele zdrowy duch!

    • "Światowy Dzień Zespołu Downa"
     • "Światowy Dzień Zespołu Downa"

     • Projekt edukacyjny.

      25 marca odbyły się kolejne zajęcia projektu edukacyjnego „Jak mówić o niepełnosprawności?”. Niedawno obchodziliśmy Światowy Dzień Zespołu Downa (tzw. Dzień Kolorowej Skarpetki) i dlatego zajęliśmy się właśnie tym tematem.

      Dlaczego dzień kolorowej skarpetki? Dlaczego Zespół Downa a nie choroba Downa? Zgłębiliśmy to zagadnienie z uczniami z kl. I- III.

      Uczniowie na początek wysłuchali opowiadania pt. „Zespół Piotrka”, wyjaśniliśmy wspólnie o czym ono jest, jakiego zespołu dotyczy i czym charakteryzuje się wada genetyczna, którą posiadał Piotrek. Uczniowie również dowiedzieli się co to są chromosomy i czym skutkuje trisomia 21 pary chromosomów oraz dlaczego nazywa się ona Zespołem Downa.

      Podsumowaniem zajęć było wykonanie pracy plastycznej „kolorowy chromosom”, którą każdy uczeń wykonał inaczej, indywidualnie i na swój sposób.

    • WESOŁYCH ŚWIĄT!!!
     • WESOŁYCH ŚWIĄT!!!

     • Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych,
      pełnych wiary, nadziei i miłości.
      Radosnego, wiosennego nastroju,
      serdecznych spotkań w gronie rodziny
      i wśród przyjaciół
      oraz Wesołego Alleluja.

      Życzy Dyrekcja oraz Grono Pedagogiczne

      Wielkanoc uznawana jest za najważniejsze chrześcijańskie święto, podczas którego obchodzi się wspomnienie misterium paschalnego Jezusa Chrystusa.

      Polska Wielkanoc jest bardzo tradycyjna, przy wspólnym śniadaniu gromadzi się cała rodzina. W trakcie biesiady serwowane są pokarmy poświęcone dzień wcześniej, czyli w Wielką Sobotę.

      Przy okazji Wielkanocy składa się też świąteczne życzenia i częstuje gości tradycyjną kuchnią.

      Uczniowie naszej szkoły również zasiedli do śniadania wielkanocnego.

      Podczas śniadania spożywali wiosenne kanapki, sałatki, żurek z kiełbaską i jajkiem, owoce. Degustowali upieczone babeczki oraz ciasta, przygotowane przez uczniów, rodziców oraz pracowników naszej szkoły.

       

    •  "Najpiękniejsza ozdoba wielkanocna"
     • "Najpiękniejsza ozdoba wielkanocna"

     • W tym roku, w wiosenny, świąteczny nastrój wprowadził nas konkurs

      zorganizowany przez p. L.Jackowską i p.J.Guc 

        "Najpiękniejsza ozdoba wielkanocna"

      Jak zawsze do szkoły dotarło bardzo dużo pięknych i pomysłowych prac.

      Powołana przez organizatorów Komisja Konkursowa wyłoniła zwycięzców.

      Oto oni:

      W kategorii klas I - IV

      I miejsce - Oskar Myćka

      II miejsce - Andrzej Wojewoda

      III miejsce - Magdalena Gaik

       

      Wyróżnienie - Emilia Pietrzak

                           - Mikołaj Wojewoda

                            - Alicja Gaik 

       

      W kategorii klas V - VIII

      I miejsce - Magdalena Kapela

                     - Aleksandra Kamyszek

      II miejsce - Julia Kamyszek

      III miejsce - Arkadiusz Kawecki

       

      Wyróżnienie - Hubert Brocki

       

      Wszystkim dziękujemy za udział.

      Gratulujemy zwycięzcom i życzymy Wesołych Świąt.

       

    • " Kapelusz Pani Wiosny"
     • " Kapelusz Pani Wiosny"

     • WYNIKI GMINNEGO KONKURSU

      ,,Kapelusz Pani Wiosny”

       

      I miejsce – Mikołaj Kawecki

      II miejsce – Liliana Cieśla

      Nadia Czarnecka

      III miejsce – Nadia Chachurska

      Jakub Kapela

       

      Wyróżnienia:

      - Nikola Chałubiec – Osiewak

      - Milena Wilk

      - Zofia Żurek

      - Antonina Westrych

      - Emilia Pietrzak

      - Nadia Najgebaur

      - Magdalena Gaik

       

      Serdecznie dziękujemy za udział w konkursie!

    • PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY.
     • PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY.

     • „ Pierwszy Dzień Wiosny” w naszej szkole obfitował w wiele radosnych i aktywnych wydarzeń. Już od samego rana uczniowie tłumnie zjawiali się na sali gimnastycznej, gotowi do udziału w różnego rodzaju rozgrywkach.

      Jako pierwsi wystąpili uczniowie klas I – III, gdzie na sali gimnastycznej uczestniczyli w  różnych konkurencjach sportowych, takich jak bieganie, skakanie przez przeszkody czy rzuty do bramki. Uczniowie prezentowali wysoki poziom umiejętności sportowych i nieprzeciętne zaangażowanie, czego efektem był pełen emocji i zwycięstw turniej.

      Klasy IV-VIII również nie pozostały w tyle. Na sali rozgrywali zacięte mecze piłki siatkowej oraz koszykówki. Uczniowie rywalizowali ze sobą z ogromnym zaangażowaniem i duchem rywalizacji, co sprawiało, że emocje sięgały zenitu.

      Po zakończeniu zmagań sportowych wszyscy uczestnicy otrzymali w nagrodę, za tak emocjonujące rywalizacje „woreczek” jabłek na klasę, a następnie udali się do klas, gdzie wspólnie przygotowywali pyszne kanapki z różnymi dodatkami. Nie było lepszego sposobu na zjedzenie posiłku po wyczerpującym wysiłku sportowym niż towarzystwo przyjaciół i wspólna praca nad stworzeniem zdrowych i smacznych przekąsek.

      Na koniec dnia odbył się uroczysty przemarsz z Marzanną, która symbolizowała pożegnanie z zimą i powitanie wiosny.

      „ Pierwszy Dzień Wiosny” w naszej szkole okazał się być nie tylko okazją do sportowej rywalizacji, ale także do wspólnego spędzenia czasu i zacieśnienia więzi między uczniami. Każdy miał okazję pokazać swoje umiejętności, wspierać kolegów i koleżanki oraz cieszyć się atmosferą radości i pozytywnych emocji. Był to dzień pełen wrażeń i niezapomnianych chwil, który na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników.

      21 marca obchodzony jest również Światowy Dzień Zespołu Downa nazywany także Dniem Kolorowej Skarpetki. Symbolem tego święta są skarpetki nie do pary, które pokazują niedopasowanie społeczne, ale także genotypowe, jakie dotyka osoby z zespołem Downa.

      Nasi uczniowie przyłączyli się również do tej akcji. Na znak solidarności założyli kolorowe skarpetki.

      Organizatorzy:

      Samorząd Uczniowski dziękuje wszystkim uczniom i nauczycielom za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniach do obchodów „Dnia Wiosny”.

    • Kiermasz stroików wielkanocnych.
     • Kiermasz stroików wielkanocnych.

     • Od dnia 22 do 27 marca odbędzie się w naszej szkole

      „Kiermasz stroików wielkanocnych”,

      które zostały wykonane przez naszych uczniów,

      w ramach konkursu wielkanocnego.

      Prace będą wystawione, z możliwością zakupu

      na holu szkolnym.

      SERDECZNIE ZAPRASZAMY

    • Dzień matematyki.
     • Dzień matematyki.

     • W dniu 19 .03. 2024r. odbył się w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Bogumiłowicach  Dzień Matematyki, w którym wzięli udział uczniowie ze szkół gminy Sulmierzyce. Swoją obecnością zaszczyciła spotkanie pani dyrektor ZSP w Bogumiłowicach Gabriela Najgebaur. Spotkanie miało charakter zabawy z matematyką. Nie było rywalizacją, ale współpracą ukierunkowaną na osiągnięcie celu. Uczniowie  mieli do przejścia escape room matematyczny, ułożyć domino, rozszyfrować zdanie, zbudować wieżę z kartonu itp. Musieli wykazać się spostrzegawczością, logicznym myśleniem, kreatywnością a przede wszystkim niebanalnym podejściem do problemu. W skład grup wchodzili uczniowie z różnych szkół i różnych klas. Można było u uczestników obserwować  niesamowitą pracowitość, zacięcie i wytrwałość w dążeniu do celu. W czasie wykonywania zadań było dużo zabawy i  ciekawych pomysłów. Uczniowie z poszczególnych szkół bardzo dobrze się ze sobą integrowali. Nauczyciele obserwując dobrą zabawę i zaangażowanie swoich podopiecznych nie kryli zadowolenia i postanowili, że w przyszłym roku także zorganizują święto matematyki.
       Dzień Matematyki został przygotowany przez nauczycieli matematyki: Danutę Urbaniak, Ninę Iwan, Joannę Kubicką, Joannę Torchałę.

     • Piłka koszykowa.

     • Zawody powiatowe.

      W środę 28 lutego, chłopcy z klas 7 i 8 wzięli udział w powiatowych zawodach w piłce koszykowej jako część rozgrywek młodzieży szkolnej. W turnieju udział brały cztery drużyny. Z uwagi na ograniczony czas, organizatorzy postanowili zorganizować zawody w formie pucharowej. W półfinale trafiliśmy na zespół z Działoszyna, który uchodził za faworyta. Niestety, warunki fizyczne przeciwników uniemożliwiły nam rozegranie skutecznego meczu, co skutkowało porażką. W meczu o trzecie miejsce zespół z Bogumiłowic zaprezentował się bardzo dobrze, co przyczyniło się do pewnego zwycięstwa nad drużyną ze Strzelec Wielkich. Zawody były cennym doświadczeniem dla wszystkich uczestników, które na pewno zaowocuje w przyszłym roku szkolnym.

      Szkołę z Bogumiłowic reprezentowali:

      Mateusz Jurek, Gerard Soboń, Konrad Kacprzyk, Konrad Przybył, Błażej Woźniak, Bartłomiej Bedlechowicz.

       

    • Pokaz historyczny.
     • Pokaz historyczny.

     • Powstanie Styczniowe.

      W dniu dzisiejszym, w naszej szkole odbył się  „pokaz”  dotyczący Powstania Styczniowego. Prowadzący pokaz, jeden z „powstańców” zwrócił uwagę, iż pomimo kolejnego niepowodzenia zbrojnego każde takie powstanie – a nawet represje ze strony zaborców – umacniały wśród naszych ówczesnych rodaków polską świadomość narodową na tyle skutecznie, że naród polski i jego kultura przetrwały lata okresu zaborów i dzięki temu możemy się dzisiaj cieszyć naszą niepodległą polską ojczyzną.

      Niniejszy pokaz i prelekcję znacząco uatrakcyjniło zaangażowanie naszych uczniów przez prowadzących. Mogli oni bowiem bezpośrednio i z bliska zapoznać się z właściwym umundurowaniem i uzbrojeniem wykorzystywanym w Powstaniu Styczniowym, mogli też „zawalczyć zbrojnie ” z prowadzącymi ten pokaz „powstańcami”.